ASGARİ ÜCRET NEDİR? ARTTIRILMALI MIDIR?

Asgari ücret işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir.

Asgari bir ücretin belirlenmesinin sebebi, çalışmak isteyen işçilerin çok düşük fiyatları kabul etmek zorunda kalmasını engellemektir.

Biz asgari ücreti en çok seçim dönemlerinde duyarız. Çünkü Türkiye’nin ister sağcı (CHP, HDP gibi), ister de en sağcı (AKP, MHP gibi) partileri birbirleriyle yarışırken genellikle asgari ücret üzerinden öne geçmeye çalışırlar.

Birisi çıkar “biz asgari ücreti arttıracağız” der, birisi çıkar “biz belediyelerimizde 2200 TL yapacağız” der. Kimisi “kaynak bulamazsınız” der.

Ve benzeri saçma, sıkıcı, enerji tüketen tartışmalar ve cümleler havada uçuşur. Bir gün asgari ücreti düşüreceğim diyen olursa ona oy vereceğim ben mesela 

Gülme çok ciddiyim. Liberal ekonomilerde asgari ücreti arttırmak kısa vadede işçinin yüzünü güldürürken, uzun vadede bir çok zarara sebep olmaktadır.

İktisatta mal ve hizmetlerin esnekliği vardır. Bu esneklik hesaplaması mal ve hizmetin fiyatındaki artışın, talepteki yarattığı değişim ile yapılır.

Yani örnek verirsek, ekmek şu an piyasada 1,5 TL’ye satılıyor. Fiyatını iki katına çıkarttığımızda, yani 3 TL’ye satmaya çalıştığımızda, talebinde yani tüketiminde iki kat azalma olur mu? Hayır olmaz.

Ancak lüks bir aracı 100 bin TL’ye alırken, fiyatını 200 bin TL’ye çıkarırsanız, talebinde belki de iki kattan daha fazla azalma olur.

Aynı mantığı çalışanlar için düşünün.. Bir işçinin maliyeti artarsa, iş verenin talep ettiği işçi sayısında azalma olur. Bu da işsizliğe yol açar.

Asgari ücret 1600 lira iken, sigortası ve benzeri maliyetleri ile bir işverene, bir işçinin maliyeti 2000 TL civarında idi.

100 işçi çalıştıran bir işveren ayda 200 bin TL çalışanları için ödüyordu. Asgari ücret 2020 TL yapıldı. Ek maliyetleri ile 2500 TL maliyeti olacak her işçinin..

İşveren aylık 200 bin TL maliyeti aşmamak için bu sefer sadece 80 işçi çalıştıracak. 20 işçi işsiz kalacak. Üretim 5’te 1 oranında düşecek. Bu düşüşten zararını korumak isteyen işveren fiyatlarını arttıracak.

Hayal edin. Her işveren mal ve hizmetleri için fiyatlarını arttırdığın da ne olacak? Asgari ücrete yaptığınız zammın hiç bir anlamı kalmayacak. Alım gücünde hiç bir değişiklik olmayacak.

Peki asgari ücreti arttırmak yerine, ne yapılmalı? Cevap üretim!! Üretim desteklenmeli. Bu nasıl olacak? O da bir sonraki yazımızda cevaplayalım. Üretim nasıl desteklenir, Dünya’nın para birimi dolar nasıl kontrol edilir, artması nasıl engellenir, azalması nasıl sağlanır, bir sonraki yazıda yazalım.

Alım gücümüzün yükselmesi dileğiyle. .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s