ENFLASYON NEDİR? İDEAL ENFLASYON NE OLMALIDIR?

Her daim haberlerde duyarız enflasyonu.. Bu da hayatımızda hep duyduğumuz ama nedir diye sorulsa “eeee” diye kalacağımız bir terimdir.

Oysa para şişkinliği dersek belki biraz daha anlaşılır olabilir.. Enflasyonun eş anlamlısı para şişkinliğidir. Açıklayalım.

Piyasadaki para miktarı ile malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesinden, şişmesinden ortaya çıkan fiyatların toplam yükselişidir. Paranın değerinin düşmesidir.

Peki nasıl oluyor bu? İki türlü. Piyasadaki para miktarı artarsa veya mal ve hizmetlerin miktarı azalırsa. Yani üretim azalırsa.

Şimdi aklınıza daha net yatıyordur, bazı saf şarkıcıların ekonomik kriz çıkacak dendiğinde Twitter’dan “ee para basalım o zaman” yazmasının ne kadar saçma olduğunu. Para bastıkça, piyasadaki parayı arttırdıkça, enflasyonu arttırırsınız. Hatırlarsınız, bir ürün piyasada ne kadar fazla ise değeri o kadar azalır demiştik. Bu ürünler gibi para içinde geçerli. İşte enflasyon tam olarak budur.

Bugün bir çikolatayı 10 liraya alıyorsunuz diyelim. 10 adet birer lira veriyorsunuz. 3 ay sonra 20 liraya alacaksınız. 20 adet birer lira vereceksiniz. Yani birer liralarınızın değeri azalacak. Çünkü piyasada daha fazla birer lira var artık. Tersinden anlatalım. 10 liraya 1 çikolata alabiliyorsunuz. 3 ay sonra 10 liraya, 0.5 çikolata alacaksınız. Yani 10 liranızın değeri 1 çikolatadan, 0.5 çikolataya düştü.

Bundan dolayı enflasyon arttıkça, bütün ürünlerin fiyatı artar. Bu yüzden, evet enflasyon zararlıdır.

Ve insanlar genelde bu algıdan dolayı enflasyon sıfır olursa çok iyi olacakmışız gibi düşünür. Ancak sıfır enflasyon da zararlıdır aslında.

Düşünsenize bugün 30 bin liraya aldığınız bir arabanın fiyatı gelecek sene de 30 bin lira olacak. Bu sene alır mısınız? Bu sene o arabayı almak için kendinizi zorlar mısınız? Zorlamazsınız, hatta bankadan kredi dahi çekmezsiniz. Kısacası enflasyon sıfır olursa, tüketim azalır. Ekonomi durgunluğa girer. Gene kriz ortamı oluşur.

Almanya’da mesela 3 aydır düşüşte olan yıllık enflasyon, bu ay nihayet 1,6’ya yükseltilebildi. Normali %2-4 arasıdır.

Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı ise %20,35

10 kat azalacağı günleri görmek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s