KAPİTALİZM NASIL İŞLER? BATI DÜNYASI ÖCÜ MÜ? SOSYALİZM İŞE YARAMAZ MI? – 2 –

İlk yazıda kapitalizmin nasıl işlediğini kısaca anlatmıştık. İlkelerini anlatmıştık. Örneklendirmiştik. Arz-talep dengesini anlatmıştık.

Ülke içindeki gerçek ya da tüzel kişiler arasındaki bu ticari ilişkiler, ülke dışındaki gerçek ya da tüzel kişiler ile yapıldığında adı ithalat veya ihracat oluyor.

Ülke dışından mal alıp, dolar verirseniz ithalat yapmış olursunuz. Ülke dışına mal satıp, dolar alırsanız ihracat yapmış olursunuz. Üretimi bol olan ülkeler, ürettiklerini dışarıya satarlar. Ülkelerine bolca dolar sokarlar, böylelikle doların fiyatı azalır. Kendi para birimlerinin değeri artar.

Ülkelerin birbirleriyle alışverişlerinde uyguladıkları gümrük vergileri vardır. Örneğin siz saman üretmeyip, diğer ülkelerinde size saman satması için çok yüksek vergiler koyarsanız, kimse size saman satmaz, ülkenizde saman bulamazsınız.

Peki ülkemizdeki Amerika’nın ve Avrupa ülkelerinin öcü olduğu, diğer ülkeleri sömürmeye çalıştığı doğru mu?

Bir çok sektörde, örneğin askeri, bu soruya evet diyebiliriz. Ancak burada cevabımızı ekonomik yönden baktığımızda hayır olacaktır.

Dünya’yı kocaman bir piyasa olarak düşündüğümüzde, birileri kazanırken birileri kaybedecektir. Üreten, halkını üretime teşvik etmeyen ülkeler geriye düşerler, teşvik edebilenler ileriye giderler.

Bu konuda çok güzel bir örnek bugün Ekşisözlük’te okuduğum bir entry’de geçiyor. Türkiye’de 25 ilde patates ekiminin hastalık(!) bahanesiyle yasaklandığını duymuşsunuzdur zaten. Yani üretim yasaklandı. Üretimi yasaklarsanız ne olacak? Başka bir ülkeden satın almak zorunda kalacaksınız. Bugün de 200 bin tona kadar patates ithalatı gümrük vergisinden muaf hale getirildi. Dünya’nın en büyük dondurulmuş patates üreticisi Kanadalı McCain Food isimli şirket. Bu şirketin Ortadoğu uzmanı da bizim patatesi yasaklayan tarım bakanımız Bekir Pakdemirli.

Şimdi suçlu Kanada mı? Ya da malını üretip, satan McCain Food şirketi mi? Öcü mü bunlar?

Sizler patates üreticisi olsaydınız da, mesela Kuzey Amerika danışmanınız, “Kanada’da gümrük vergisinden muaf yaptık patatesi, oraya satabiliriz” deseydi, buna tepkiniz ne olurdu?

“Sen nasıl o ülkeye böyle bir ihanette bulunursun” mu derdiniz danışman çalışanınıza?

Yoksa yeni pazarlar bulduğu için teşekkür mü ederdiniz?

Suçluya “sen suçlusun” diyebilecek cesaretin hepimizde olduğu günleri görmek dileğiyle. Kapitalizm, sosyalizm karşılaştırması da üçüncü yazıya artık .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s